Sny – brama do świata podświadomości

Opublikowane przez admin w dniu

sny

Skąd biorą się obrazy, ukazywane przez sny? Czy są one tylko i wyłącznie wytworami naszego mózgu czy też są one czymś więcej, niż projekcjami umysłu bez żadnego znaczenia? Interpretacja i badanie zjawisk związanych ze śnieniem, interesuje ludzi już od czasów starożytnych.

Nawet w Biblii można odnaleźć przykłady tego jak ważne dla faraona było rozwikłanie znaczenia snu o siedmiu krowach tłustych i siedmiu chudych, które pożarły te tłuste. Józef wyjaśnił faraonowi znaczenie tego snu, ostrzegając go przed nadciągającym w przyszłości czasem nieurodzaju i głodu. Józef ostrzegł faraona o konieczności zaciśnięcia pasa, oraz ochronie i oszczędnej dystrybucji tego co Egipt osiągnie w ciągu najbliższych 7 bardzo pomyślnych lat pełnych obfitości, symbolizowanych przez tłuste krowy, bo po tym czasie nastąpi ogromny głód i nieurodzaj, który pochłonie wszystkie wypracowane w tym czasie zyski.

Dla osób, które interesują się astrologią wyjaśnieniem tego snu byłoby stwierdzenie że Saturn planeta doświadczenia i kumulowania tego doświadczenia, wyciągania z niego wniosków oraz wdrażania ich w życie, po to by następnie otrzymać za to odpowiednią odpłatę w postaci dobrego lub złego losu, w horoskopie faraona wchodził właśnie w taki 7 letni okres swojego cyklu, który oznacza urodzaj, pomyślność ekspansję w świat, zdobycze materialne.

Cykl Saturna czyli jego obieg po nieboskłonie trwa 29 lat i dzieli się na cztery ćwiartki(każda trwa około 7 lat i 3 miesiące) oznaczające określone obszary naprzemiennej aktywności i bierności, pomyślności i nieurodzaju, jak w kole Ying i Yang.

Ten zbliżający się pomyślny siedmioletni czas, symbolizowany był przez siedem krów tłustych. Po tym okresie miał jednak nastąpić siedmioletni okres głodu, nieurodzaju i klęsk, symbolizowany przez krowy chude pożerające te tłuste.

Faraon miał tzw. sen proroczy prognozujący to jak będzie wyglądać najbliższe 14 lat dla niego i Egiptu, gdzie w pierwszej połowie tego okresu, czekały pomyślność i urodzaj symbolizowane przez krowy tłuste, a kolejne 7 lat symbolizowane przez krowy chude, które pożarły tłuste, miały oznaczać okres głodu, klęsk, który pochłonie wypracowane wcześniej bogactwa

Starożytny Egipt nie jest jedyną kulturą, które wierzyły w mistykę snów, dlatego świat marzeń sennych traktowały jako tak samo istotny jak rzeczywistość na jawie. Kulturę wykorzystywania snów jako narzędzie do zbierania informacji, przewidywania przyszłych wydarzeń, czy do walki z zagrożeniami płynącymi z własnej nieświadomej części psychiki uprawiano praktycznie w każdym zakątku Ziemi. Szczególne istotne miejsce, praktyka ta zajęła w kulturach szamańskich, w buddyzmie Tybetańskim, ale i w starożytnej Grecji.

Dzięki snom, ludzie mogli kontaktować się siłami wyższymi i poznawać ich wolę. Mogli walczyć z personifikacją swoich wewnętrznych niedoskonałości w wyzwaniach i walkach, dzięki którym uzbrajali się w cechy i wiedzę o tym jak walczyć z manifestacją tych złych skłonności w rzeczywistości na jawie.

Sny jako sposób na komunikację z własną podświadomością

Jednym ze sposobów w jaki komunikuje się z nami nasza podświadomość, są właśnie marzenia senne.

Marzenia senne to metaforyczny i symboliczny sposób odwzorowania naszego własnego wewnętrznego świata myśli i emocji. Próba rozumienia snów, jest więc tak naprawdę próbą zrozumienia samego siebie. Jeśli chcemy wykorzystać potencjał snów, musimy poświęcić trochę czasu tej sferze życia, głównie na naukę dokumentacji snów, oraz lepsze poznanie praw rządzących światem snu. Interpretowanie i rozumienie własnych snów jest prawdziwą sztuka, która umożliwia nam stanie się bardziej świadomą wersją samego siebie nie tylko w świecie snów ale przede wszystkim na jawie. Systematyczna praca nad samym sobą, po to by zapamiętywać, kontrolować a nawet świadomie tworzyć swoje sny może sprawić, że światy, które odwiedza nasz umysł gdy nasze ciało zaśnie, będą dla Nas równie istotne jak rzeczywistość na jawie.

Analiza treści snów, to zapamiętanie symboli,miejsc, postaci i sytuacji, które się we śnie pojawiły, oraz zapamiętanie tego jak my sami na taką senną sytuację zareagowaliśmy. Znaczenie symboli możemy zrozumieć dzięki sennikom, które umożliwiają zbadanie ogólnego znaczenia symboliki pojawiającej się we śnie. Miejsce w jakim rozgrywa się akcja snu też jest ważne w interpretacji: morze, las, kościół, szkoła, dom, sklep, środki transportu, każde z tych miejsc posiada inne znaczenie interpretacyjne. Również kolory, dźwięki i zapachy, o których śnimy, to symbolicznie wyrażone części nas samych. Wszystko to razem składa się na wiadomość skierowaną przez podświadomość, do naszego świadomego umysłu.

Wiadomości jakie wysyła nam podświadomość poprzez sny, mogą być różnego rodzaju: ostrzegawcze, uwalniające nagromadzone emocje, przekazujące informacje. Sny są często odbiciem naszego stanu emocjonalnego i tego co gromadzimy w trakcie dnia w naszym umyśle. Jeśli są to “śmieci” bez znaczenia to sny także będą takiego śmieciowego rodzaju.

Pamiętajmy, że przy interpretacji snu zawsze najważniejsze są nasze własne odczucia i emocje. To jak na określoną sytuację zareagowaliśmy., we śnie może to być odbicie tego jak zareagujemy na sytuację problemową, która wydarzy się w niedalekiej przyszłości.

W astrologii planetą wpływającą między innymi na sny jest Neptun. Planeta ta odpowiada za rozpuszczanie granic, dzielących linii i barier i ich przekraczanie. Dotyczy to granicy także między jawą a snem, tym co świadome i podświadome. Darem Neptuna jest również intuicja jako „wiedzenie czegoś samo przez się”. Gdy w momencie czyjegoś urodzenia Neptun górował na nieboskłonie lub mówiąc metaforycznie był silny, osoba taka posiada naturalne predyspozycje do świadomego śnienia czy podróży astralnych.

Czym jest świadomy sen?

Świadomy sen to rodzaj snu, w którym częściowo lub całkowicie odzyskujemy świadomość tego że śnimy

Najprostszym sposobem na wywołanie takiego typu snu jest autosugestia Należy po prostu położyć się spać z intencją przeżycia świadomego snu i wzbudzić w sobie silną chęć zapamiętania wszystkich istotnych detali marzenia sennego. Pomóc w tym może praktyka skupiania się na wszystkich istotnych detalach otaczającej nas rzeczywistości na jawie.

Świadomość o tym, że właśnie śnimy, możemy odzyskać także w trakcie trwania snu. Jak możemy to zrobić? Poprzez test rzeczywistości. W rzeczywistości sennej czas płynie inaczej, nie jest tak stały jak na jawie. Jeśli popatrzymy we śnie na zegarek i będzie np.13, to po odwróceniu wzroku i ponownym popatrzeniu na zegarek będzie całkiem inna godzina. Czas zmieni się najprawdopodobniej o kilka godzin.

Gdy odzyskamy w trakcie snu świadomość że właśnie śnimy, będziemy mogli nawiązać bezpośredni dialog ze swoją podświadomością a nawet nadświadomością, jeśli odpowiednio mocno się na tym skupimy. Możemy uzyskać dzięki temu cenne wskazówki na interesujące nas tematy.

Przy regularnej praktyce, rzeczywistość senna może stać się dla nas sposobem na uzyskiwanie informacji o sobie i świecie, polem treningowym do rozwijania naszych talentów, a czasem i polem bitwy, na którym będziemy walczyć z zagrożeniami czyhającymi na Nas lub na naszych bliskich. Skoro i tak przesypiamy co najmniej 30% naszego życia, to dlaczego w takim razie nie powinniśmy wykorzystać tego czasu dla swojej własnej korzyści? Właściwie potraktowane sny mogą stać się najlepszym katalizatorem dla rozwoju swojego własnego potencjału.

Tekst: Łukasz Dziedzic

Fotografie: @margo_lord

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial