Typ charakteru artysty – analiza psychiki

Opublikowane przez admin w dniu

Typ charakteru artysty

Na zdjęciu metaforyczny przykład typu charakteru artysty, wrażliwego na piękno i na inne istoty.
fot @margo_lord

Typ charakteru artysty to typ o najbardziej twórczym podejściu do rzeczywistości, ze wszystkich archetypów charakterów ludzkich. Ma wrażliwe na piękno spojrzenie na świat, oraz dużą wyobraźnię, której lubi nadawać twórcze ujście.

Twórczość zapewnia artystom równowagę psychiczną. Dla osób o tym archetypie charakteru ważne jest dążenie do samopoznania siebie, oraz znalezienie takich form samoekspresji twórczej, które pomogą im wyrazić bogactwo ich natury.

Największym znakiem rozpoznawczym archetypu charakteru artysty jest jego wysoka wrażliwość emocjonalna. Podczas interakcji z ludźmi, ten typ charakteru silnie odczuwa uczucia osób w swoim otoczeniu i potrafi zrozumieć co myślą i czują. Na dodatek doświadcza tych odczuć na dużo głębszym poziomie niż inne archetypy charakterów.

Typ charakteru artysty nie znosi banalności, przeciętności monotonii czy rutyny. Wszystko co robi musi być intensywne, wyjątkowe i niepowtarzalne. Właśnie dlatego ma upodobania do nie codziennych zainteresowań. Woli tworzyć swój własny emocjonalny świat niż umierać z nudy, żyjąc w “zwyczajny”, taki sam jak większość sposób.

Osoby o tym typie charakteru, noszą zwykle oryginalne ubrania, bo lubią pokazywać innym swoją wyjątkowość. Lubią też kolekcjonować ładne i estetyczne przedmioty i otaczać się nimi, gdyż to rozwija w nich poczucia piękna.

Typ charakteru artysty, zwany także typem indywidualisty podobnie do archetypów altruisty i zdobywcy, kreuje swój własny wizerunek, który pomaga mu wywierać pozytywne wrażenie na innych. Szczególnie na tych którzy liczą się w środowisku, do którego pragnie należeć ten archetyp charakteru. Artysta tak samo jak altruista i zdobywca, lubi rywalizować o względy najwyżej postawionych w hierarchii społecznej osób. Jednak w przeciwieństwie do tamtych dwóch typów, typ charakteru artysty nie lubi przyjmować względem swoich zwierzchników. postawy zależnej i służebnej

W jaki sposób kształtuje się typ charakteru Artysty?

Głęboka wrażliwość emocjonalna archetypu charakteru artysty, rozwija się we wczesnym okresie dzieciństwa. Ten archetyp charakteru bardzo często musiał się mierzyć, z bolesną emocjonalną stratą czegoś lub kogoś. Mogło to być odejście jednego z rodziców z powodu rozwodu, wyjazdu za granicę czy śmierci, ale ta strata wcale nie musiała być realna.

Umysł człowieka nie odróżnia, które myśli są zgodne z rzeczywistością, a które są jedynie wyobrażeniem. Na każdą myśl która się pojawi, umysł reaguje tak jakby była ona prawdziwa. Równie bolesne dla małego dziecka, a zwłaszcza wrażliwego emocjonalnie, mogło być sama myśl, że zostało “odrzucone”. Głęboko wrażliwe dziecko mogło odczuwać emocje porzucenia, nawet w takich sytuacjach, gdy rodzice częściej zajmowali się młodszym rodzeństwem wymagającym większej opieki. Odrzucenie takie mogło być również odczuwane w momentach wykluczania przez grupę rówieśników z powodu zbytniej odmienności.

Dziecko mogło wtedy pomyśleć, że nie jest przez nikogo akceptowane, bo nikt się nim nie interesuje i nie poświęca mu uwagi. Nie potrafiło jednak zrozumieć dlaczego zostało „odrzucone”, dochodziło więc do wniosku, że miało to związek z nim samym i musiało się to wydarzyć z powodu jakiejś jego wady. W rezultacie dziecko powodów odrzucenia zaczynało poszukiwać w sobie samym.

Jak zachowuje się typ charakteru artysty, wytrącony ze stanu równowagi wewnętrznej?

Wrażenie straty poniesionej w dzieciństwie, może zamienić się w życiu dorosłym archetypu charakteru artysty w pociąg do rzeczy i ludzi dla niego niedostępnych. Może się objawić jako tęsknotą za kimś idealnym, kimś kto w końcu zrozumie i bezwarunkowo pokocha go za to kim jest. Może sprawić także, że nieświadomie odrzuca on to, co znajduje się w zasięgu jego ręki. Wszystko, co jest odległe jest dla archetypu tragicznego romantyka/indywidualisty na takim etapie rozwoju piękne i atrakcyjne. W momencie, gdy po wielu latach starań, osiąga jakiś istotny sukces, jego uwaga i tak przesuwa się do rzeczy, których mu aktualnie brakuje. Jeśli odniesie sukces finansowy, tęskni za idealnym partnerem. Jeśli go spotka, tęskni za czasem wolności.

Typ charakteru artysty na niedojrzałym etapie rozwoju swojego potencjału, nigdy tak naprawdę nie spełnia swoich oczekiwań, gdyż najintensywniej przeżywa stan odczuwania „braku” i tęsknoty za czymś. Perspektywa osiągnięcia szczęścia dla archetypu charakteru artysty na tym etapie rozwoju, jest po prostu niepożądana. W ich mniemaniu, grozi bowiem, brakiem dostępu do intensywnego świata emocji, a bez nich byłby taki sam jak inni, czego ten archetyp mocno się obawia.

Typ charakteru artysty wytrącony ze swojej równowagi wewnętrznej, staje się najbardziej samokrytycznym typem osobowości jaki istnieje. Zadręcza się własnymi niedoskonałościami lub popełnionymi błędami, wmawiając sobie, że to przez nie zasługuje na szczęście i miłość. W tym stanie indywidualista jest bardzo wrażliwy na krytykę innych i brak zrozumienia. Czuje się wtedy atakowany i odtrącany, na co reaguje zamykaniem się w sobie w celu ochrony własnych uczuć. W izolacji od ludzi, stopniowo może zacząć myśleć, że skoro jest inny niż wszyscy, to nie musi żyć według tych samych zasad.

W krańcowym ekstremum zachwianai równowagi, użalanie się nad sobą i zazdroszczenie innym, może doprowadzić do pobłażania sobie i coraz większej niepraktyczności, bezproduktywności i braku sił. Im bardziej typ charakteru artysty użala się nad sobą, tym bardziej traci swoją równowagę wewnętrzną. Przeobraża wtedy swoje uczucia, w prawdziwą operę mydlaną. W tym stanie odrzuca wszelką pomoc rodziny i przyjaciół. Bardzo nie zdrowi indywidualiści mogą być wręcz masochistyczne i przesadne w swoim samo poniżaniu się. Na tym etapie mogą stać się zupełnie nieosiągalni dla innych. Zmagając się z poczuciem bezsilności, mogą pogrążyć się w chorobliwy samo-wstręt lub depresję, skazując się na kompletne odosobnienie.

Co powinien zrobić archetyp charakteru Artysty, by rozwinąć potencjał swojego charakteru?

Aby rozwinąć potencjał swojego charakteru osoba utożsamiająca się z archetypem charakteru indywidualisty musi przepracować wszystkie negatywne uczucia i traumy z własnej przeszłości. Powinna zrozumieć, że nigdy nie ponosiła winy za to, że w dzieciństwie rodzice nie dawali jej zbyt dużo miłości i ciepła, lub rówieśnicy ignorowali czy wyśmiewali z powodu inności. Następnie powinna pozbyć się negatywnych uczuć wobec osób lub wydarzeń, które takie przykre odczucia spowodowały, najlepiej poprzez wybaczenie. Pozwoli to odzyskać siłę do życia tu i teraz.

Jeśli osoba utożsamiająca się z archetypem charakteru artysty odważy się wybaczyć i pożegna swoją przeszłość, to poczuje jak wielki ciężar spadnie jej z serca i jak “lekko” się z tego powodu poczuje. Gdy stłumiony smutek, żal i poczucie winy zostaną wreszcie uleczone i uwolnione,typ charakteru artysty poczuje się naprawdę wolny. Dostrzeże jak wiele posiada i doceni to, odczuwając wdzięczność za to co już ma. Uświadomi sobie wtedy, że posiada tak naprawdę wszystko, co jest mu potrzebne do szczęśliwego życia.

Gdy typ charakteru artysty pokona poczucie winy spowodowane dawnym odrzuceniem i wreszcie poczuje się bezpiecznie, doceni każdy dzień spędzony z drugim człowiekiem. Te proste działania uczyniłyby typ charakteru artysty osobami wolnymi od lęków i wyczerpujących emocji. Osiągnięcie takiej wewnętrznej równowagi sprawiłoby, że nie musiałyby już poszukiwać intensywnych przeżyć emocjonalnych. W takim stanie mógłyby dostrzec sens życia, w najprostszych i najzwyklejszych rzeczach. Dzięki temu archetyp indywidualisty mógłby doświadczyć stanu, gdy czuje się w harmonii z sobą samym i to niezależnie od czynników zewnętrznych. Ale dodam jeszcze tylko że to tylko moje spostrzeżenia wysnute na bazie literatury oraz własnych obserwacji, gdyż znam kilka osób o tym archetypie charakteru artysty. Sam najczęściej utożsamiam się z archetypem charakteru Entuzjasty, ale gdy człowiek nauczy się już panować nad swoim umysłem i myślami, ktre się w nim pojawiają, może dopasowywać

Typ charakteru artysty na dojrzałym etapie rozwoju

Archetyp charakteru artysty, na takim dojrzałym etapie rozwoju nie czuje już konieczności skupiana na sobie uwagi za wszelką cenę. Podstawowa potrzeba, aby zrozumieć siebie i mieć znaczenie w życiu, jest również osiągnięta, a zatem problemy ze zrozumieniem siebie i brakiem równowagi także już na tym etapie nie istnieją. Typ charakteru artysty w stanie równowagi wewnętrznej, nie boi się już, że bez podkreślania swojej wyjątkowości, stanie się „zwykłym” człowiekiem. Rozumie, że mając tyle nadzwyczajnych talentów, na pewno nie grozi mu przeciętność. Dla osób o archetypie charakteru indywidualisty, na tym etapie rozwoju wyjątkowo ważna jest praca twórcza. Dzięki niej typ ten może być autentycznie sobą, a jednocześnie może czuć się wolny od ciężaru emocji, które w sobie noi.

Poprzez kreatywną pracę wszelkiego rodzaju, artyści potrafią przeobrażać przykrości w coś o wiele bardziej znaczącego. W sztukę, która ma moc pomagania innym. Wrażliwi i obdarzeni intuicją zarówno w stosunku do siebie jak i innych artysta, staje się delikatny, taktowny i współczujący. Jego sztuka staje się wtedy dojrzała i ma moc do inspirowania i zachwycania innych.

Osoby o tym typie charakteru pracują często w miejscach, które pomagają im w twórczym rozwijaniu ich talentów. Często zostają tancerzami, modelkami, malarzami, projektantami mody lub wnętrz, grafikami, fotografami. Ten typ charakteru może być także świetnym nauczycielem czy psychoterapeutą, bo ma dar w wyrażaniu swoich odczuć i w rozumieniu odczuć innych.

ARTYSTA ZE SKRZYDŁEM MYŚLICIELA

Indywidualista ze skrzydłem myśliciela to osoba introwertyczna, raczej zamknięta w sobie, izolująca się od innych dla ochrony własnych uczuć i zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa. Często wybiera życie na uboczu, skąd obserwuje ludzkich emocje, zachowania i rozterki. To osobowość niezależna, nieco ekscentryczna, wyrażająca siebie w niekonwencjonalny sposób. Mimo, że wykazuje dużą rezerwę do innych, wewnętrznie ogromnie przeżywa wszystko, z czym przychodzi im się w życiu spotkać. To osoby obdarzone prawdopodobnie największymi zdolnościami twórczymi, gdyż oprócz emocjonalnej wrażliwości posiadają niezwykłą umiejętność intelektualnego rozumowania i racjonalizmu. Przyciągają ich symbole, tajemnice. Potrafią znaleźć wiele znaczeń dla prawie wszystkich życiowych sytuacji. Gdziekolwiek i z kimkolwiek są – wyrażają swoją wizję świata za pomocą metafor i symboli, niezależnie od tego, czy te są rozumiane przez innych. Wpływ cech archetypu myśliciela powoduje, że indywidualista mniej uwagi zwraca na opinie innych, a bardziej podąża za swoją intuicją, nie oglądając się na to co mówią i myślą inni.

ARTYSTA ZE SKRZYDŁEM ZDOBYWCY

Indywidualista ze skrzydłem zdobywcy to osoba targana sprzecznymi emocjami – z jednej strony ekstrawertyczna i nastawiona na osiąganie celów jak zdobywca, a z drugiej zamknięta w sobie i introwertyczna jak indywidualista.

Oba te archetypy bardzo dbają o swój wyróżniający się wizerunek, więc indywidualista ze skrzydłem zdobywcy, oznacza podwójną moc tejże tendencji. Ogromna chęć realizowania się i motywacja do osiągnięcia w życiu sukcesu (wpływ zdobywcy) czyni z indywidualisty ze skrzydłem zdobywcy osobę aktywną i chętną do kontaktów z innymi. Romantyk ze skrzydłem zdobywcy, będzie zatem osoba uwielbiająca towarzystwo innych ludzi, o dużej ambicji i nierzadko wybitnym talencie artystycznym. Ten typ lubi wyróżniać się ekstrawaganckim, rzucającym się w oczy, strojem oraz luksusowymi przedmiotami (samochodem, komórką, torebką, domem)