Typ charakteru Zdobywcy – analiza psychiki

Opublikowane przez admin w dniu

typ charakteru zdobywcy

Archetyp zdobywcy uwielbia rywalizację zwłaszcza z tymi silniejszymi od siebie. Jego pewność siebie i umiejętności, chronią go jednak przed atakami nawet tych najgroźniejszych oponentów.

[email protected]_lord

Typ charakteru zdobywcy, rozwija największą zdolność do zwracania na siebie uwagi, spośród wszystkich typów osobowości. Przywiązuje dużą wagę do tego jak jest przez innych postrzegany. Wprost uwielbia gdy ludzie podziwiają jego wyjątkową skuteczność w zdobywaniu sukcesów i w osiąganiu postawionych sobie celów. Typ charakteru Zdobywcy, działa zwykle w środowiskach złożonych z ludzi, którzy potrafią doceniać jego osiągnięcia. Nie boi się rywalizacji z innymi ludźmi, a często sam wręcz do niej dąży, po to tylko by porównać się na ich tle i pokazać innym, że to właśnie on jest z nich wszystkich najlepszy

To właśnie typ charakteru zdobywcy wybija się najczęściej ponad przeciętność, bije wszelkie rekordy i znajduje się w czołówce najlepszych pracowników, sportowców czy uczniów. To on posiada najczęściej pełną półkę odznaczeń i nagród, które są odzwierciedleniem jego wysokiej skuteczności w działaniu. By osiągać jak najlepsze wyniki we wszystkim co robi, typ charakteru zdobywcy uczy się już od dziecka, jak w zorganizowany sposób planować swoje działania i poświęcać im całkowicie swoją uwagę.

W jaki sposób kształtuje się typ charakteru Zdobywcy?

Silne “parcie na szkło” charakterystyczne dla tego archetypu charakteru, zaczyna kształtować się w dzieciństwie. Małe dziecko odnosiło wtedy wrażenie, że nie było kochane za to kim było, lecz za to co osiągało. Rodzice poświęcali mu uwagę i nagradzali je jedynie wtedy gdy ich dziecko uzyskiwało wysokie oceny w szkole i znaczące wyniki w dziedzinach, którymi się zajmowało. Podświadomość dziecka funkcjonującego w takich warunkach zaobserwowała, że miłość okazywana jest tylko wtedy gdy się czegoś dokona.

Wygrana i bycie najlepszym zapewniały małemu zdobywcy podziw i uwagę rodziców, więc to właśnie one, stały się dla dziecka rzeczą najbardziej istotną w życiu. Dziecko uczyło się więc takiego postępowania, które dawałoby mu pewność, że okazywana mu adoracja, nigdy nie ustąpi. Rozwijało umiejętność silnej koncentracji, na zdobywaniu wszystkiego, co mogłoby zapewnić mu miłość, podziwianych przez niego autorytetów.

Mały zdobywca nauczył się jak rozpoznawać oczekiwania i reakcje swoich opiekunów i jak dostosowywać do nich swoje zachowania. Pragnął by prezentowany przez niego wizerunek, zawsze był utożsamiany z sukcesem. Zdobywał więc najwyższe oceny rywalizował z innymi w tych dziedzinach, w których osiągnięcia mogłyby zadowolić jego rodziców czy nauczycieli i przynosił do domu kolejne “trofea”.

Przekonanie ,że kochanym jest się tylko za sukcesy sprawiło, że dziecko bało się pokazywać swoje własne pragnienia i uczucia. Z obawy braku akceptacji ze strony swoich rodziców, tłumiło swoje prawdziwe emocje i oczekiwania. Mały zdobywca bał się, że nie byłby kochany gdyby był sobą i robił to co tak naprawdę chciałby robić on sam. Dlatego zgodził się wziąć udział w “intensywnym wyścigu” zdobywania kolejnych wyróżnień i odznaczeń, które zapewniłyby mu podziw i dumę rodziców i nauczycieli.

Gdy typ charakteru zdobywcy dorasta, rolę autorytetów, którą odgrywali w dzieciństwie jego rodzice, przejmują w życiu dorosłym szefowie, zwierzchnicy i liderzy w interesujących go dziedzinach. W życiu dorosłym, to ich za wszelką cenę pragnie „zadowolić” swoimi osiągnięciami.

Jak zachowuje się archetyp charakteru, wytrącony ze stanu równowagi wewnętrznej?

Typ charakteru zdobywcy na niedojrzałym i pośrednim etapie dojrzałości, wytrącony ze swojej równowagi zewnętrznej, nadal uważa że musi “być na szczycie” i w centrum zainteresowania, jeśli chce być kochany i akceptowany. a to nie jest dla niego takie łatwe. Po pewnym czasie staje się to dla niego wręcz męczące i uciążliwe. Najczęściej wtedy gdy nie równoważy on nadmiernego wysiłku, odpowiedniej jakości wypoczynkiem. Na niedojrzałym i pośrednim etapie rozwoju, typ charakteru Zdobywcy uważa, że został stworzony do działania oraz zdobywania świata, a nie do odpoczynku, czy zastanawiania się nad swoimi emocjami. Te zazwyczaj tłumi i się do nich po prostu nie przyznaje. Wypiera je działaniem, bo to właśnie ono, może mu przynieść prestiż i uznanie tych ludzi, którzy najbardziej liczą się w jego środowisku.

Zdobywcy trudno jest uwolnić jego umysł, od ciągłego wybiegania w przyszłość w celu, snucia planów i wizji tego w jaki sposób zrealizować swoje pragnienia zdobywania kolejnych oznak sukcesu. Z tego powodu nie potrafi się odprężyć się i autentycznie wypocząć, gdyż jego umysł jest nieustannie zajęty szukaniem kolejnych szans na odniesienie jakiegoś spektakularnego sukcesu.

W pewnym momencie typ charakteru Zdobywcy, może zapomnieć nawet w jaki sposób “się zatrzymać” i dać sobie choć chwilę luzu i wytchnienia. Jeśli nie potrafi odpowiednio zrównoważyć intensywnego wysiłku z wypoczynkiem, a na dodatek nadal tłumi swoje własne pragnienia i obawy, to w jego rozwoju może dojść do różnych kryzysów.

Jeśli chce nadal “zdobywać szczyty” to musi im sprostać i wzrosnąć ponad nie. Jeśli nie posiada jednak odpowiednich cech i umiejętności by rozwinąć się na tyle by to uczynić, to często traci swoją równowagę i zaczyna przejawiać najgorsze cechy archetypu charakteru zdobywcy.

W takim niezdrowym stanie zdobywca, traktuje siebie jak wydajną maszynę, która ma tylko jeden cel. Ściganie się od zadania do zadania, po to tylko by zdobyć zwycięstwo i być najlepszym we wszystkim co się liczy. Chęć bycia popularnym i kojarzonym z sukcesem, może doprowadzić do chęci bycia takim, za wszelką cenę. W takim stanie zdobywca często nagina zasady, po to by utrzymać swój podziwiany wizerunek. Najważniejsze dla niego jest wtedy to, by jak najefektywniej i bez zbędnych opóźnień osiągać założone sobie cele. Nieważne nawet jakim kosztem, gdyż to właśnie według zdobywców wytrąconych ze stanu swojej równowagi, cel uświęca środki.

Typ charakteru zdobywcy wytrącony ze stanu swojej równowagi, w celu realizacji swoich pragnień, może “zakładać różne maski”, odgrywać różne role, które jego zdaniem pomogą mu w zrealizowaniu jego ambitnych celów. Może do tego stopnia utożsamić się z rolą, którą odgrywa, że często sam gubi się pomiędzy tym co jest autentyczne a tym co zostało przez niego wykreowane. Gdy typ charakteru zdobywcy mocno “się pogubi” w tym co jest autentyczne a co nie, może manipulować ludźmi bez żadnych wyrzutów sumienia. po to tylko by utrzymać iluzję bycia najlepszym. Innych ludzi podobnie jak siebie samego, ocenia wtedy na podstawie pozycji jaką ktoś zajmuje w społeczeństwie, oraz tego czy posiada oznaki sukcesu uważane przez to społeczeństwo za pożądane. Mogą to być: władza, pieniądze, sława i wiele innych rzeczy na podstawie, których społeczność, z którą utożsamia się typ charakteru zdobywcy, mierzy wartość ludzi, którzy są częścią tej społeczności.

Co powinien zrobić Zdobywca, by rozwinąć typ swojego charakteru?

Osoba utożsamiająca się z archetypem charakteru zdobywcy, często rozpoczyna swój proces dojrzewania dopiero wtedy, gdy pojawia się zagrożenie utraty jej zdrowia, grożą jej konsekwencje prawne, albo gdy “sypie się” jej życie prywatne i związki z najbliższymi dla niej osobami. Szukając przyczyn tego stanu rzeczy, po raz pierwszy zaczyna się zastanawiać nad motywami swojego postępowania i przyczynami, które doprowadziły do etapu takiego kryzysu i załamania. Do jakich wniosków powinien dojść wtedy typ charakteru zdobywcy, by pomyślnie rozwinąć się dzięki kryzysowi, którego doświadczył?

Ważne jest by zdobywca, przestał robić to co przynosi mu podziw innych, ale nie jest zgodne z jego własną wewnętrzną naturą i pragnieniami. Postępując w taki sposób nie daje sobie szansy na autentyczną radość płynącą z realizowania własnych marzeń i oczekiwań. W pewny sensie żyje wtedy nie swoim życiem. Bierze udział w wyścigu, w którym główna nagroda, nie jest tak naprawdę tym na czym zależy jemu samemu.

Typ charakteru zdobywcy powinien zrozumieć również, że realizacja zbyt wielu celów i rywalizacja “na zbyt wielu frontach jednocześnie”, jest pewnego rodzaju ucieczką od swoich prawdziwych emocji i potrzeb. Skutkiem takiego działania, jest brak czasu na prawdziwe poznanie samego siebie i zrozumienie co jest dla nas tak naprawdę ważne. Typ charakteru zdobywcy na takim etapie rozwoju, musi zmienić swoje nastawienie jeśli chce rozwinąć swój potencjał. Nie może myśleć, że jest “nie do zajechania” i że może działać tak intensywnie jak zazwyczaj to robi. W pewnym momencie organizm “buntuje się” wobec takiego traktowania i odmawia posłuszeństwa. Przy tak intensywnym działaniu, bez chwili wytchnienia to tylko kwestia czasu.

Aby pokonać swoje kryzysy i dojrzeć, typ charakteru zdobywcy musi nauczyć się akceptować swoje prawdziwe emocje. Powinien pozwolić im na uzewnętrznianie się, nie może ich tłumić i się do nich nie przyznawać. Powinien zastanowić się także nad tym, czego pragnie on sam, a nie ludzie którym pragnie zaimponować. Musi także nauczyć się jak żyć w chwili teraźniejszej. Nie może wybiegać swoimi myślami jedynie w przyszłość, do następnych projektów i zadań, które będą mogły przynieść mu prestiż.i podziw.

Takim działaniem sprawia, że nawet wtedy gdy teoretycznie poświęca czas na odpoczynek, to jego umysł i tak nie daje mu wytchnienia. Jego myśli nadal skupiają się wtedy na pracy, dlatego zdobywca, żyje w stanie nieustannej eksploatacji swoich zasobów energetycznych. Skutkiem takiego działania jest wycieńczenie organizmu i choroby.

Jeśli zdobywca to zrozumie to w miejsce celów i planów nastawionych na wielki sukces i prestiż w oczach innych, pojawi się chęć realizacji planów zgodnych z własnymi osobistymi marzeniami i oczekiwaniami. Planów, które mogą przynieść realny rozkwit jego potencjału i spokój umysłu.

Gdy zdobywca już dojrzeje, to po raz pierwszy w życiu pozwoli sobie tak naprawdę na uczciwość w stosunku do siebie. Dojdzie do niego, że nie może przez całe życie nosić maski wysoce skutecznego we wszystkim co robi, bo tworzy sobie w ten sposób wysoką presję i ciśnienie. W tym momencie zacznie akceptować siebie takiego jakim jest i stopniowo zauważy, że jego najbliżsi także akceptują jego prawdziwy, nie “podkoloryzowany” wizerunek. Powoli dojdzie do niego, że ludzie intuicyjnie wyczuwają fałsz, jeśli sukces nie jest poparty odpowiednio wyważoną dawką skromności i wrażliwości.

Typ charakteru zdobywcy w stanie równowagi wewnętrznej.

Dojrzała osoba utożsamiająca się z archetypem charakteru zdobywcy, przestaje przede wszystkim kamuflować swoje błędy. Zauważa że przyznanie się do ich popełnienia, nie jest czymś strasznym i nie traci się przez to szacunku otoczenia, a wręcz przeciwnie, zostaje docenionym za to, że potrafiło się do własnego błędu przyznać. Typ charakteru zdobywcy na tym etapie dojrzałości rozumie już, że nikt nie może w pełni rozwinąć swojego potencjału, jeśli nie akceptuje możliwości popełniania błędów i tuszuje je za każdym razem gdy je popełni. Dojrzały typ charakteru zdobywcy wyciąga już ze swoich błędów konstruktywne wnioski i uczy się dzięki nim, jak unikać popełniania tych samych błędów w przyszłości.

Dojrzałemu zdobywcy, który pokonał swój kryzys rozwojowy i się dzięki niemu rozwinął, wciąż zależy na odniesieniu sukcesu, ale nie za wszelką cenę. Rozumie, że musi znaleźć równowagę pomiędzy pracą i odpoczynkiem, bo tylko wtedy może osiągnąć sukces bez utraty zdrowia lub bliskich. Na tym etapie rozwoju, potrafi także uczciwie powiedzieć czy jest zadowolony z tego co robi.

Dojrzały typ charakteru zdobywcy podobnie jak typ charakteru altruisty, potrafi automatycznie zmienić swoją autoprezentację na taką, która będzie odpowiadała grupie, w której aktualnie przebywa. Jeśli oczekuje się od niego by był wrażliwy i czuły, to takim się stanie. Jeśli musi być stanowczy i wymagający -proszę bardzo. Taka zmiana przychodzi mu równie łatwo i naturalnie jak wcześniej, lecz w stanie dojrzałym zdobywca potrafi odróżnić, które cechy i emocji odgrywane są na potrzeby sytuacji, a które są jego prawdziwymi emocjami i odczuciami.

Dojrzały typ charakteru zdobywcy jest bardzo kreatywny i potrafi przewodzić innym i inspirować ich do realizacji wspólnych celów. Zaczyna grać drużynowo, zamiast “gwiazdorzyć” solo. Najlepsze w tym wszystkim jest jednak to, że zaczyna mu się to podobać. Staje się wtedy ucieleśnieniem najbardziej pożądanych w danej kulturze wartości i najlepszym nauczycielem tych cech , które on sam najlepiej w sobie rozwinął.

Zdobywcy są świetnymi pracownikami zarówno w roli wykonawcy zadań, jak i zarządzających działem czy firmą. Wybierają takie środowiska zawodowe, w których mają szansę osiągnąć sukces i być najlepszym w danej dziedzinie. Unikają otoczenia, w którym nie będą mieć możliwości awansu czy zdobycia prestiżowego stanowiska, a także pracy wymagającej analizy samego siebie czy dochodzenia do celu metodą prób i błędów. Prestiż i szacunek za efektywnie wykonaną pracę jest dla nich ważniejszy niż bycie lubianym. Nie boją się ludzi o odmiennych poglądach, śmiało wchodzą z nimi w interakcje i przekonują do swojego punktu widzenia. Zdobywca, czuje się tez dobrze w tych zawodach, które wymagają pokazania dobrej autoprezentacji i siły perswazji jak: manager, rzecznik prasowy czy polityk

TYP CHARAKTERU WYKONAWCY ZE SKRZYDŁEM ALTRUISTY

Skrzydło altruisty daje wykonawcom niezwykle silną potrzebę bycia kimś bardzo ważnym w życiu innych. Natomiast osiąganiu ich zawodowego sukcesu często towarzyszy bycie dla innych jak najlepszym szefem, mentorem, ekspertem czy autorytetem. Wykonawca ze skrzydłem altruisty, jest najbardziej ekstrawertycznym typem osobowości Enneagramu. Chcąc udowodnić własną atrakcyjność i zbudować swój interesujący wizerunek próbuje zwrócić na siebie uwagę poprzez konkurowanie z innymi, imponujące osiągnięcia, okazałe sukcesy, oryginalne hobby czy nietypowe umiejętności. Wśród nich znajdziemy aktorów, piosenkarzy, modelki i innych tzw. celebrities.

TYP CHARAKTERU WYKONAWCY ZE SKRZYDŁEM INDYWIDUALISTY

Zdobywca ze skrzydłem Indywidualisty jest osobą, która w przeciwieństwie do wcześniejszego podtypu – w życiu ceni przede wszystkim prywatność i spokój. Skupia się bardziej na efektach swojej pracy i osiągnięciach, niż na relacjach interpersonalnych. Wpływ skrzydła indywidualisty, dodaje wykonawcy nieco cech introwertycznych, stąd wizerunek, który prezentują na zewnątrz jest subtelny i uporządkowany. W wielu działaniach kieruje się intuicją, dużą wyobraźnią, estetyczną wrażliwością i zmysłem artystycznym. Bardziej zależy mu na tym, kim tak na prawdę są, niż to, jak są postrzegane przez innych. Oceniają siebie poprzez pryzmat tego, czego osobiście w życiu dokonują i w mniejszym stopniu zależy im na tym, czy ktoś z zewnątrz to docenia.